HTML

auditur

Ma visszagondoltam magamra, amikor még nem gondoltam arra, mit gondolok magamról akkor, amikor visszagondolok magamról nem gondolkodó magamra.

Friss topikok

  • szantoistvan: Ez egy őszinte vers. Jó mert egyszerűsít. Ráébreszt minket eredendő bűnösségünkre, amelyet fügefal... (2015.08.16. 14:20) Vasárnap?

A szabadság megmaradásának törvénye, avagy nem mese ez gyermek

2020.01.24. 13:04 Ppetrus

A szabadság megmaradásának törvénye, avagy nem mese ez gyermek
 
 
 
Az új király miután lefejeztette az előző királyt és elfoglalta trónját pretóriánusai hatékony segítségével, a palotája előtt sokasodó tömeg elé állt és szólt hozzájuk. Mától szabad lesz országunk, népünk pedig nem éhezik tovább, mint trónbitorló elődöm országlása alant!
Éljenezte a nép, örök hűséget fogadva új királyának.
Első minisztere, harcának hű csatlósa és legfőbb tanácsnoka tisztelettel állt elé, s eképpen szólt: uralkodóm, országunk megmentője, harcunkban elöljárója, kérlek ne feledkezz meg azokról, akik harcunkban állhatatosan melletted álltak, s téged trónra emeltek. Oszd fel országunkat közöttük!
Úgy legyen, felelt a király, mindenkinek érdemei szerint, s azonnal pátenst adott ki, amelyben tíz leghűbb vezérének adományozta országa földjeinek negyedét!
Rövid időn belül éhínség, kilátástalanság következett be a nép körében a hűbéresek sanyargató, kizsákmányoló fellépése következtében az ország felosztott negyedében.
A nép haragosan gyülekezett a királyi palota előtt, a király megrettent a tömeget hallván! Ismét tanácsnokához fordult - mert semmilyen épkézláb más gondolat nem jutott eszébe - mit tegyen most?
Emeld meg sereged létszámát, majd ők elkergetik a kisebbségben lévő elégedetleneket! Egyben országod második negyedét oszd fel a téged híven szolgáló másik tíz csatlósodnak! A király eképpen cselekedett, s úgy érezte minden megtett a rend és egyben biztonsága érdekében.
Nem telt el sok idő, a nép második negyede is éhséglázadásokban tört ki, az új oligarchák kizsigerelő gazdálkodása következtében, immár az ország felében.
A király megint csak lojális tanácsnokához fordult, mit tegyen örök uralma fenntartása érdekében?
Építtess sziklakeménységű börtönöket, zárd be oda a hőzöngőket, s országod harmadik negyedét is adományozd a hozzád hű uraknak, legyen miből ezt nekik megcselekedni a te biztonságod és uralmad mindenkori védelmére. Egyben emeltess velük kőkerítést palotád köré! A király megfogadva a jó tanácsot eképpen cselekedett, azonban rövid időn belül ismét fellángolt az elégedetlenség szelleme.
Hiába záratta be lázadók sokaságát sziklaszilárdnak hitt börtöneibe a király, napra nap újabbak ostromolták a palota kőkerítéseit, hisz hitvány létük más lehetőséget nem hagyott az egyre inkább éhező, méltóságát elvesztő népnek.
Már rettegett a király a nép erősödő haragjától, meglehet életét is féltette, hát kedves tanácsadójához fordult ismét, mondaná meg, most mi a teendője?
Uram, királyom, így az első miniszter, adományozd nekem országod és vagyonod megmaradt részét, s én rendet teszek, téged személyedben megoltamazlak, bízhatsz bennem! A király bízott leghűbb emberében és minden megmaradt vagyonát örökké hűséges emberének adományozta. Kezébe téve hatalmának megmaradt töredékét, sőt puszta létét is.
Egy kora tavaszi hajnalon dragonyosok jöttek a királyért, a palota előtti téren felállított vesztőhelyre kísérték, s a keményfából készült tuskón lefejezték a nép hangos éljenzése következtében. Vérző üstökét a magasba emelő tanácsnok hangos szóval fordult a néphez, mögötte nagy létszámú bandériumával: mostantól új világ kezdődik, le a zsarnokkal!
 
S a nép vég nélküli hangos szóval éltette az új királyt. Meghalt a király, éljen a király!

Szólj hozzá!

A ház

2020.01.09. 09:00 Ppetrus

 

Ötvenhat esztendeje annak, hogy utoljára gyalogosan járta ezeket a poros utakat. Akkor ellenkező irányba, hátra se nézve, szinte futva menekült. Még kamasz volt, és csak annyit érzett, el-el minél messzebb ettől a bűnös háztól, gyerekkora elrablójától, a kiégett kukoricaföldektől, az elszáradt szilvafáktól. A helytől, ahol apja kihűlő halott teste feküdt szülei hálószobájában, s a háztól, amelyet anyja évekkel azelőtt szó nélkül itt hagyott. Ma is világosan emlékszik arra a napra. Apja többé nem szólt hozzá, bár valójában senki máshoz sem. Persze nem is volt módja erre, mert az egyre pusztuló gazdaság kilométerekre volt minden lakott területtől. Valaha virágzón, büszkén, de akkorra már elárvultan a puszta közepén. Nem volt miért, nem volt mivel és nem volt ki művelje a gazdaságot. Állataikat elvitték mind a kommunista rendszer adószedői, s az éhhaláltól mindössze az elvaduló kukoricaföldek, a gondozás híján lassan csökevényesedő termények mentették meg őt és apját. De az is, művelés híján, szinte meddővé vált néhány vegetációs év alatt. Apja attól kezdve csak ritkán jött ki a szabadba, s csakis azért, hogy csattogó ostorával kergesse őt a földekre a ritka ehető kukoricacsövek mezgerélésére, mígnem egy késő nyári napot követően soha többé nem hagyta el a házat.

Esős őszi hajnalon találta meg a mozdulatlan testet a fűtetlen ház, jéghideg emeleti szobájában. Talán éhen halt, talán a töménytelen alkoholos főzet vitte el, amit a csövekről morzsolt gabonaszemekből párolt magának megmaradt rézedényeiben, napra nap. Megváltva ezzel eszét és testi egészségét egyaránt elvesztő szenvedéseit.

Tépett cédulát talált a halottas ágy melletti háromlábú, öreg fejőszéken, apja utolsó üzenetével: menj innen messze, minél messzebb, mert ez a ház téged is megöl.

S ment. Sok ezer kilométerre. Országokon keresztül, de mindig csak egyedül. Éheznie már nem kellett, mert annyi munkát mindig talált, hogy ehessen és fedél legyen a feje felett. Sok helyen marasztalták, mert dolgozni tudott. Hamar megtanulta a nyelvet, de keveset beszélt. Egy idő után mindig továbbállt. Ment, hogy minél messzebb kerüljön a háztól, a ház kísértésétől.

Évek múltán az Atlanti óceán másik oldalán állapodott meg. Tanult, dolgozott, cégeket alapított. Sikeres volt vállalkozásaiban. Sok pénzt keresett, főként azzal, hogy házakat épített, olyan helyeken, ahol más erre nem vállalkozott. Távol a városoktól, távol az emberektől, többnyire farmerek részére hatalmas gazdaságok közepén. Végül mind hasonlított gyerekkora elhagyott házára, csak sokkal nagyobbak voltak. Az ingatlanok átadásakor minden esetben elhelyezett az egyik szobában egy saját kezűleg faragott, háromlábú fejőszéket. A névjegyét. Háta mögött, amikor róla esett szó úgy is hívták: a székes ember.

Nem nősült, nem alapított családot. Csak házakat épített, székeket faragott. Hetven éves koráig. Ekkor tekintélyes vagyonát egy alapítványra hagyományozta. Hajóra ült, hogy ismét átszelje az Atlanti óceánt, ahogy ötvenhat esztendeje. Az európai kikötőben bérelt nagyméretű terepjárót. Azzal indult egykori hazájába. Szinte megállás nélkül ért az elhagyatott földre, miután az utolsó benzintöltő állomáson teletankolta a terepjárót. Külön vett még üzemanyagot marmonkannákba is, amelyeket a csomagtartóba helyeztetett a benzinkutassal. Régen nem járt utakon vezette a kocsi GPS-e a ház elé. A ház elvadult növényekkel benőtt romja elé.

Megállt szemben a valamikori bejárattal, nagyjából ötven méterre. Kiszállt. Kivette a magával hozott utoljára faragott, háromlábú székecskét és a legdrágább sok évtizedes whiskyt. Letette a ház mellett még ma is álló szilvafa alá. Lassú léptekkel, a burjánzó elhatalmasodott gazerdőben nagyokat lépkedve, körbejárta a romos épületet. Még ma is ismerős volt minden elátkozott szeglete. Körútja végén leült faragott fejőszékére, kibontotta a nemes gabonapálinkát. Kimért kortyokkal iszogatta tartalmát. Végül az üres üveget a romos falhoz vágta és visszament a terepjáróhoz. Sok házat építettem, ideje egyet bontani is, kiáltott egy hangosat miközben beindította a motort. Direktbe kapcsolta az automata váltót és padlógázzal a rom egykori bejáratának hajtott. Visszatértem, ez volt utolsó gondolata a hatalmas robbanást pillanatokkal megelőzőn.

 

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása